Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2019

Πολύ καλή εμφάνιση από τους αθλητές των σκακιστικών συλλόγων Πτολεμαΐδας στο τουρνουά γρήγορου σκακιού «Χ.Βογιατζής» στα Γιαννιτσά

Δυναμική παρουσία από τους σκακιστές και τις σκακίστριες των συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 2o τουρνουά της σειράς Grand Prix 2019-20, με την επωνυμία "Χρήστος Βογιατζής" που διεξήχθη στην πόλη των Γιαννιτσών την Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019.
Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α΄ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Στους αγώνες συμμετείχαν 142 σκακιστές και σκακίστριες από 12 συλλόγους της Κ.Δ. Μακεδονίας και άλλες περιοχές.
Οι αθλητές των συλλόγων της Πτολεμαΐδας κέρδισαν 5 μετάλλια (3χρυσά 1ασημένιo και 1χάλκινo) σε μια πολύ καλή εμφάνιση. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο σκακιστής  Πολυχρονιάδης Βασίλειος κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία του και την 3η  στην γενική κατάταξη του Β΄τουρνουά .
Η ομάδα του «Πτολεμαίου» κατετάγη στην 3η θέση με 20,0 βαθμούς ανάμεσα σε 12 συλλόγους , ενώ  ο Δούρειος Ίππος συγκέντρωσε 12,0 βαθμούς και ο  Σκακιστάκος 3,5 βαθμούς.