Τρίτη, 31 Οκτωβρίου 2017

Με επιτυχία διεξήχθη το 3ο Ανοιχτό Τουρνουά Σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2017 2η θέση ο «Πτολεμαίος» 3η ο «Σκακιστάκος».



Εντυπωσιακή παρουσία των αθλητών-τριων των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 3ο τουρνουά γρήγορου σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2017 που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. Το τουρνουά που διεξήχθη την Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017, στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου «Pantelidis» στην Πτολεμαΐδα, ήταν το 2ο σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2017-18 της Κ.Δ.Μακεδονίας.
 
ο χώρος των αγώνων
 Πολλές διακρίσεις για τους αθλητές-τριες των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 3ο τουρνουά γρήγορου σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2017. Αναλυτικά 12μετάλλια (5χρυσά 4ασημένια 3χάλκινα) κατέκτησαν οι σκακιστές-σκακίστριες των συλλόγων της πόλης. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο σκακιστής Βουτσκίδης Ιωάννης κατέκτησε την 1η  θέση στην γενική κατάταξη του Α΄τουρνουά.
Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α΄ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων.
Η ομάδα του Πτολεμαίου κατετάγη στη δεύτερη θέση του Σκακιστάκου στην τρίτη και του Δούρειου Ίππου στην τέταρτη θέση ανάμεσα σε 11 συλλόγους.
 2η θέση ο «Πτολεμαίος»

3η θέση ο «Σκακιστάκος»

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Ανδρών
Βουτσκίδης Ιωάννης
Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
1ος
Ετών 16
Φανάκης Ιωάννης
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
2ος
Ετών 14
Βουτσκίδης Ιωάννης
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
1ος 
Παπαπαυλίδης Πέτρος
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
2ος
Λιούρη Μαρία
Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
1η
Λιούρη Στυλιανή
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
3η
Ετών 12
Μυλωνάς Χρήστος
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
2ος
Λιούρη Μ. Αναστασία
Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
1η
Παπά Μαρία
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
3η
Ετών 10
Λιούρη Μιχαέλα
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
1η
Ετών 8
Θεοφυλακτίδου Μαρία
Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
2η
Κοντέου Μαρία Νεφέλη
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
3η

Σ.Ο.Π. «Πτολεμαίος»
ΒΑΘΜΟΙ
Ασπράγκαθος Απόστολος
5,0
Χατζημανώλης Εμμανουήλ
4,0
Βουτσκίδης Παναγιώτης
4,0
Πολυχρονιάδης Βασίλειος
4,0
Τζανής Αλέξανδρος
3,0
Ταϊρίδου Αφροδίτη
2,5

Σ.Α.Π. «Σκακιστάκος»
ΒΑΘΜΟΙ
Παπάς Γεώργιος
4,5
Μπαμπαλίκης Αλέξανδρος
4,0
Κοντέος Στέργιος
3,5
Εμμανουηλίδης Ειρηναίος
3,0
Μπάκανος Κίμων
3,0
Ακριτίδης Λάζαρος
3,0
Θεοφυλακτίδης Βασίλειος
3,0
Τριανταφύλλου Ιωάννης
2,0
Λιούρη Παναγιώτα
1,0
Αβραμίδης Κωνσταντίνος
1,0

Σ.Ο.Π. «Δούρειος Ίππος»
ΒΑΘΜΟΙ
Σιδηρένιος Νικόλαος
5,0
Χασάπης Δημήτριος
4,0
Μαυρίδης Χρήστος
3,5
Κοντέος Θεόδωρος
2,0
Χαλαϊδόπουλος Μιλτιάδης
2,0

Σέρβια
ΒΑΘΜΟΙ
Ζαβούρας Νικόλαος
3,0
Ζαβούρα Αναστασία
2,0

Ποντοκώμη
ΒΑΘΜΟΙ
Χοροζίδης Ιορδάνης
3,0
Θεοφυλακτίδης Θεοφύλακτος
3,0
Θεοφυλακτίδης Αλέξανδρος
3,0

  

ΦΑΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ-ΒΟΥΤΣΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ-ΠΑΠΑΠΑΥΛΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ
ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
 
ΛΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ
 
ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ-ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
ΠΑΠΑ ΜΑΡΙΑ-ΛΙΟΥΡΗ ΜΙΧΑΕΛΑ
                          
ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΚΟΝΤΕΟΥ ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ


Παρόντες στην τελετή λήξης-απονομές ήταν :
Ο πρόεδρος της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ κ. Θεοφυλακτίδης Ευστάθιος,
Το μέλος του Δ.Σ. του Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος» κ.Μυλωνάς Γεώργιος,
Ο εκπρόσωπος του Ο.Σ.Γιαννιτσών κ.Αμιτζόγλου Λύσανδρος,
Ο εκπρόσωπος του Σ.Ο.Βέροιας κ.Τριανταφυλλίδης Αθανάσιος και
Ο εκπρόσωπος της Λ.Π.Φλώρινας κ.Καραμητάνης Κων/νος
Οι σκακιστικοί σύλλογοι Πτολ/δας θέλουν να εκφράσουν τις ευχαριστίες στο Ξενοδοχείο ‘Παντελίδης’ και όλους τους εθελοντές που στήριξαν με τη δράση τους την διεξαγωγή των αγώνων.
Τέλος, αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους όσους εργάστηκαν για να διεξαχθεί με επιτυχία η διοργάνωση. Στον διευθυντή των αγώνων κ. Θεοφυλακτίδη Ευστάθιο, στον επικεφαλή διαιτητή κ.Σούδη Στέφανο, στους διαιτητές κ.Ποκιάκη Γεώργιο, Καπετάνο Ανδρέα και Ζαχαρίδη Κων/νο, στον υπεύθυνο κληρώσεων κ.Αλεξίου Κων/νο και στην γραμματεία κα. Εμμανουηλίδου Νόπη, Φωκά Σοφία, Καραγιαννάκου Ελένη, (μέλη του Δ.Σ.του Σ.Ο.Π.Δούρειος Ίππος) και την κα.Ηλιάδου Μαρία. 

Τρίτη, 24 Οκτωβρίου 2017

3ο Ανοιχτό Τουρνουά Σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2017 σειρά GRAND-PRIX 2017-18 της ΕΣΣΚΕΔΥΜ.




 Η Σκακιστική  Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ προκηρύσσουν το 3ο τουρνουά σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» Πτολεμαΐδας 2017 το οποίο θα διεξαχθεί στην Πτολεμαΐδα την Κυριακή  29 Οκτωβρίου 2017. Το τουρνουά είναι το 2ο της σειράς GRAND-PRIX 2017-18 της ΕΣΣΚΕΔΥΜ.
      Οι αγώνες του τουρνουά είναι με διεθνή αξιολόγηση ΕΛΟ της FIDE ( Rapid ratings)

1.      ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:  Το σύστημα αγώνων θα είναι «ελβετικό» 7 γύρων.  Θα διεξαχθούν δύο ξεχωριστά τουρνουά. Στο πρώτο τουρνουά θα πάρουν μέρος οι σκακιστές ηλικίας από δεκατρία (13) ετών και άνω (σκακιστές που γεννήθηκαν από το έτος 2004 και πριν) και στο δεύτερο τουρνουά θα πάρουν μέρος οι σκακιστές ηλικίας από δώδεκα (12) ετών και κάτω (σκακιστές που γεννήθηκαν από το έτος 2005 και έπειτα). 
2.      ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Στο τουρνουά μπορούν να συμμετέχουν όσοι  σκακιστές και  σκακίστριες το επιθυμούν χωρίς να υποχρεούνται να διαθέτουν δελτίο αθλητή.
3.      ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:
ΩΡΑ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
10:00-10:30
Άφιξη-Επιβεβαίωση Συμμετοχών
10:30-11:00
Κληρώσεις-Τακτοποίηση στην αίθουσα
11:00-11:45
1ος Γύρος
11:45-12:30
2ος Γύρος
12:30-13:15
3ος Γύρος
13:15-14:00
4ος Γύρος
14:00-14:30
Διάλειμμα
14:30-15:15
5ος Γύρος
15:15-16:00
6ος Γύρος
16:00-16:45
7ος Γύρος
16:45-17:00
Τελικά Αποτελέσματα
17:00-17:30
Απονομές
17:30
Πέρας εκδήλωσης –Αναχώρηση συμμετεχόντων
4.      ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Ξενοδοχείο «Παντελίδης» ****, 1ο χλμ Πτολεμαΐδας – Φλώρινας, τηλέφωνο 24630 53300, φαξ 24630 29725.
5.      ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε δέκα (10) λεπτά για κάθε σκακιστή για ολόκληρη την παρτίδα. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής, παίρνει ακόμη πέντε δευτερόλεπτα (5΄΄) χρόνου σκέψης.
6.       ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: α) βαθμοί στους αγώνες μεταξύ των ισοβάθμων (εφόσον όλοι έχουν αγωνιστεί μεταξύ τους), β) Median Buchholz, γ) Sonneborn-Berger, δ) άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (στην πλήρη του ανάπτυξη) και ε) περισσότερες νίκες με τα μαύρα.
7.      ΠΑΡΑΒΟΛΑ: Όλοι οι συμμετέχοντες θα καταβάλλουν παράβολο 8 ευρώ.
8.      ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ – ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΝΣΤΑΣΕΩΝ: Η εκδίκαση ένστασης θα γίνεται δεκτή με την κατάθεση παραβόλου ύψους 50 € στον διευθυντή αγώνων και θα κοινοποιείται η απόφαση  πριν την έναρξη του επόμενου γύρου. Η επιτροπή ενστάσεων θα οριστεί πριν την έναρξη των αγώνων.
9.      ΕΠΑΘΛΑ: Κύπελλα θα απονεμηθούν στους τρεις (3) πρώτους νικητές του 1ου τουρνουά και στον 1ο του δευτέρου τουρνουά (κάτω των 12). Μετάλλια στους 3 πρώτους κάθε κατηγορίας. Κύπελλα στις 3 πρώτες ομάδες της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ (το άθροισμα των 2 καλύτερων αποτελεσμάτων των αθλητών κάθε τουρνουά).
10.  ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές μέχρι και την Παρασκευή 27/10/2017 στην γραμματεία της ΕΣΣΚΕΔΥΜ τηλ-FAX 2463021070 email: esskedym@yahoo.com. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να δηλώσουν: Ονοματεπώνυμο, ημερομηνία γέννησης, ΕΛΟ, αριθμό μητρώου Ε.Σ.Ο.- FIDE και σκακιστικό σύλλογο.
11.  ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ: Για ότι δεν καλύπτει η παρούσα προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί της Ε.Σ.Ο. και της F.I.D.E.

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 10oυ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΚΑΚΙ ΠΑΙΔΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.Δ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 2017



Στα πλαίσια του 10ου Διασυλλογικού Πρωταθλήματος σκάκι Παίδων-Κορασίδων Κεντροδυτικής Μακεδονίας διεξήχθη, την Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017, η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Η εφηβική ομάδα του «Πτολεμαίου» επικράτησε  με σκορ 5,0-1,0 έναντι της  συντοπίτισσας  ομάδας του «Δούρειου Ίππου»,  ενώ η νεανική ομάδα του «Σκακιστάκου» ηττήθηκε εκτός έδρας από την ομάδα του Σ.Ο.Κατερίνης με σκορ 1,0-5,0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα :

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
5-1
1.
Στεφανίδης Δημήτριος
Φανάκης Ιωάννης
1-0
2.
Βουτσκίδης Ιωάννης
Χαλαϊδόπουλος Μιλτιάδης
1-0
3.
Μυλωνάς Χρήστος
Χασάπης Δημήτριος
1-0
4.
Πολυχρονιάδης Βασίλειος
Κοντέος Θεόδωρος
1-0
5.
Λιούρη Στυλιανή
Τσιρανίδου Βασιλική
1-0
6.
Ταϊρίδου Αφροδίτη
Λιούρη Μιχαέλα
0-1


Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
Σ.Ο.Κατερίνης
1-5
1.
Τσότσος Αλέξανδρος
Βαρδάκας Γρηγόριος
0-1
2.
Παπαδημητρίου Αλέξανδρος
Παπαγιάννης Αστέριος
0-1
3.
Κοντέος Στέργιος
Βαρδάκας Πέτρος
0-1
4.
Μπάκανος Κίμων
Γεωργιάδης Αθανάσιος
0-1
5.
Λιούρη Μαρία
Φλουρή Βασιλεία
1-0
6.
Λιούρη Αναστασία
Βαρδάκα Σοφία
0-1
Η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος θα διεξαχθεί την Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2017, με την εκτός έδρας αναμέτρηση του Πτολεμαίου με την ομάδα του Α.Ε.Κοζάνης και την εντός έδρας αναμέτρηση του Σκακιστάκου με την ομάδα του Ο.Σ.Γιαννιτσών. Η νεανική ομάδα του Δούρειου Ίππου έχει bye.