Δευτέρα, 30 Δεκεμβρίου 2013

13 μετάλλια για τους σκακιστές –τριες των συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο ‘11ο Κύπελλο Φωτιάς 2013’. 2η θέση ο «Πτολεμαίος»




Σάρωσαν και πάλι τα μετάλλια οι  αθλητές και οι αθλήτριες των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 3ο τουρνουά  της σειράς Grand Prix 2013-2014 με την επωνυμία «11ο Κύπελλο Φωτιάς 2013» που διεξήχθη στην πόλη της Φλώρινας την Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013. Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α’ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα ήταν ελβετικό 7 γύρων. Στους αγώνες συμμετείχαν 134 σκακιστές και σκακίστριες από 19 συλλόγους της  Κ.Δ. Μακεδονίας και άλλων περιοχών. Από τους συλλόγους της Πτολεμαΐδας συμμετείχαν  46 σκακιστές και σκακίστριες.

Η ομάδα του Πτολεμαίου κατετάγη στη δεύτερη θέση με 22 βαθμούς ανάμεσα σε 19 συλλόγους, του Σκακιστάκου κατέκτησε την τέταρτη θέση ενώ οι σκακιστές  του Δούρειου Ίππου την έκτη.   
2η θέση ο «Πτολεμαίος»


                                                                                                                                                          
Τα αποτελέσματα των αθλητών μας ήταν:
ΕΩΣ 8 ΕΤΩΝ
ΛΙΟΥΡΗ Μ. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ  «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
2η
ΕΩΣ 10 ΕΤΩΝ
ΒΟΥΤΣΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»
2ος
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
3ος
ΛΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ  «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
1η
ΒΑΪΡΙΝΟΥ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ  «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
3η
ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ
ΠΕΠΑ ΜΑΡΙΟ
Γ.Σ.ΠΟΝΤΟΚΩΜΗΣ
1ος
ΚΕΡΜΕΝΙΩΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»
2ος
ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
3η
ΕΩΣ 14 ΕΤΩΝ
ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»
2ος
ΓΚΟΓΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
3ος
ΕΩΣ 16 ΕΤΩΝ
ΚΟΣΜΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ  «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»
2ος
ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
3ος

ΑΝΔΡΕΣ
ΘΕΟΔΟΥΛΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ
2ος

   Α΄ Τουρνουά
ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»
5,5
ΚΟΣΜΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»
5,0
ΓΚΕΚΑΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»
5,0
ΜΠΑΜΠΑΛΙΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
4,0
ΠΑΜΠΟΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
4,0
ΛΕΖΓΙΔΗΣ ΦΩΤΙΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
4,0
ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
2,0
ΧΑΤΖΗΜΑΝΩΛΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»
2,0
ΤΣΙΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
1,0

  
Β΄ Τουρνουά
ΤΣΟΤΣΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
4,5
ΚΟΤΖΑΪΤΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
4,5
ΤΖΗΚΑΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
4,5
ΚΑΡΥΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
4,5
ΦΑΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
4,0
ΠΑΠΑΠΑΥΛΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
4,0
ΤΣΙΡΑΝΙΔΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
4,0
ΚΩΔΟΥΝΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
4,0
ΧΑΛΑΪΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
4,0
ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»
4,0
ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»
4,0
ΓΚΟΓΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
3,5
ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
3,0
ΛΙΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
3,0
ΚΟΝΤΕΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
3,0
ΚΑΡΥΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
3,0
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ»
2,5
ΤΣΙΡΑΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
2,5
ΒΑΪΡΙΝΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
2,5
ΛΙΟΥΡΗ ΜΙΧΑΕΛΑ
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»
2,0
ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
2,0
ΠΑΜΠΟΡΗΣ ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
2,0
ΝΙΚΟΥ ΜΥΡΣΙΝΗ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
2,0
ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ»
1,0






                                              
            Συνοδοί της αποστολής ήταν η γραμματέας και το μέλος του Σ.Ο.Π.Δούρειος Ίππος κα.Φωκά Σοφία  και κα. Καραγιαννάκου Ελένη αντίστοιχα καθώς και ο κ.Εμμανουηλίδης Ειρηναίος, ενώ για τις ανάγκες της αποστολής ναυλώθηκε λεωφορείο.

Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2013

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΓΡΗΓΟΡΟΥ ΣΚΑΚΙΟΥ RAPID




            Με τη συμμετοχή 64 αθλητών-τριών διεξήχθησαν το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου τα πρωταθλήματα γρήγορου σκακιού Rapid (15λεπτα) των τμημάτων της Ακαδημίας Πτολεμαΐδας για την αγωνιστική περίοδο  2013-2014.
           
            Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 22ου & 23ου γύρου.
ΤΜΗΜΑ A1
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΚΑΡΑΛΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
6,0
2.
ΠΑΤΣΙΝΑΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ
5,0
3.
ΚΑΡΑΛΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
4,0
-
ΤΑΡΑΣΙΔΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ
4,0
5.
ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ
2,0

ΤΜΗΜΑ A2
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΙΩΣΗΦΙΔΟΥ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ
5,0
-
ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ
5,0
3.
ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΕΝΙΑ
4,0
-
ΠΑΠΑΚΟΣΜΑ ΜΑΡΙΑ
4,0
5.
ΒΑΚΑΛΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ
3,0
6.
ΧΑΣΑΠΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
2,0

ΤΜΗΜΑ Β1–Β2
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
6,0
-
ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΙΩΑΚΕΙΜ
6,0
-
ΝΙΚΟΥ ΜΥΡΣΙΝΗ
6,0
-
ΣΑΒΒΙΔΟΥ ΣΤΑΜΑΤΙΑ
6,0
5.
ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
5,0
6.
ΜΗΤΣΙΚΟΥΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
4,0
7.
ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
3,0
-
ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
3,0
-
ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
3,0
10.
ΠΑΜΠΟΡΗΣ ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ
2,0
-
ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
2,0
-
ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
2,0

ΤΜΗΜΑ Γ
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
5,0
2.
ΕΛ ΛΩΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΦΙΦ
4,0
-
ΚΟΛΙΤΣΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
4,0
-
ΤΣΙΡΑΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
4,0
-
ΛΙΟΥΡΗ  Μ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
4,0
-
ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
4,0
7.
ΜΗΤΣΙΚΟΥΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
3,0
8.
ΒΑΪΡΙΝΟΥ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ
2,0
-
ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ
2,0
-
ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ
2,0
-
ΕΛ ΛΩΝ ΝΕΦΕΛΗ ΝΑΝΤΑ
2,0

ΤΜΗΜΑ Δ-Ε
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΦΑΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
6,0
-
ΛΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ
6,0
-
ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
6,0
-
ΠΑΠΑΠΑΥΛΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ
6,0
-
ΚΑΛΑΪΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
6,0
-
ΚΑΛΑΪΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
6,0
-
ΤΣΙΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
6,0
8.
ΓΚΟΓΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
4,0
-
ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ
4,0
-
ΚΩΔΟΥΝΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
4,0
-
ΤΣΙΡΑΝΙΔΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
4,0
12.
ΚΟΤΖΑΪΤΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
2,0
-
ΠΑΠΑΚΟΣΜΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
2,0
-
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
2,0

ΤΜΗΜΑ ΣΤ
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΠΕΠΑ ΜΑΡΙΟ
6,0
-
ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6,0
3.
ΚΑΤΣΙΔΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
4,0
-
ΚΕΡΜΕΝΙΩΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
4,0
-
ΤΣΙΟΓΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
4,0
-
ΤΣΟΤΣΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
4,0
7.
ΧΑΛΑΪΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ
2,0
-
ΧΑΡΙΖΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
2,0

ΤΜΗΜΑ   ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΓΚΟΓΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6,0
-
ΣΑΜΑΡΑ ΦΑΝΗ
6,0
-
ΧΑΡΙΖΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
6,0
4.
ΚΟΣΜΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
4,0
-
ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
4,0
6.
ΠΑΜΠΟΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
2,0
-
ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
2,0
-
ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
2,0
 
ΤΣΙΡΑΝΙΔΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ    
ΤΣΙΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

                                                                                
Στην Σκακιστική Ακαδημία Πτολ/δας λειτουργούν τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων. Για πληροφορίες - εγγραφές επικοινωνήστε στα  τηλέφωνα των συλλόγων 2463021070 & 2463100794 καθημερινά  5:00-9:00μ.μ.