Τετάρτη, 25 Απριλίου 2018

2η θέση ο «Πτολεμαίος» στα Υψηλάντεια 2018


Την Κυριακή 22 Απριλίου 2018 διεξήχθη στην Νέα Τραπεζούντα Πιερίας το ανοιχτό τουρνουά γρήγορου σκακιού «Υψηλάντεια 2018». Το τουρνουά ήταν το 5ο της σειράς Grand-Prix 2017-2018 της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ
Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α΄ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Στους αγώνες συμμετείχαν συνολικά 106 σκακιστές και σκακίστριες από 17 συλλόγους της  Κ.Δ. Μακεδονίας και άλλων περιοχών.
Από τους συλλόγους της Πτολεμαΐδας αγωνίστηκαν 16 αθλητές-τριες, κατακτώντας 7 μετάλλια και δίνοντας για άλλη μια φορά δυναμικό παρών.
Στην κατηγορία των 16 ετών την 3η θέση κατέκτησε ο σκακιστής Παπαδημητρίου Αλέξανδρος.  Την 2η θέση στην κατηγορία των 14 ετών o Βουτσκίδης Ιωάννης, στην ίδια κατηγορία την 2η θέση κατέκτησε  η Λιούρη Στυλιανή και την 3η η Λιούρη Μαρία. Στην κατηγορία των 12 ετών την 3η θέση κατέκτησε ο Χασάπης Δημήτριος καθώς και την τρίτη  θέση της γενικής κατάταξης ( Β τουρνουά ) την ίδια θέση κατέκτησε και η Λιούρη Αναστασία.
Η ομάδα του «Πτολεμαίου» κατετάγη στην 2η θέση ανάμεσα σε 17 συλλόγους του  «Σκακιστάκου» στην πέμπτη θέση και του «Δούρειου Ίππου» στην έβδομη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
ΕΤΩΝ 16
Παπαδημητρίου Αλέξανδρος
Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»
3ος
ΕΤΩΝ 14
Βουτσκίδης Ιωάννης
Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»
2ος
Λιούρη Στυλιανή
Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»
2η
Λιούρη Μαρία
Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»
3η
ΕΤΩΝ 12
Χασάπης Δημήτριος
Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»
3ος
Λιούρη Μ.Αναστασία
Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»
3η

Σ.Ο.Π.Πτολεμαίος
ΒΑΘΜΟΙ
Κοσμίδης Ιωάννης
5,0
Θεοδουλίδης Θεόδωρος
5,0
Βουτσκίδης Παναγιώτης
4,0
Λιούρη Αναστασία
4,0
Χατζημανώλης Εμμανουήλ
3,5
Μυλωνάς Χρήστος
5,0
Πολυχρονιάδης Βασίλειος
4,5

Σ.Α.Π. Σκακιστάκος
ΒΑΘΜΟΙ
Μπάκανος Κίμων
3,0

Σ.Ο.Π. Δούρειος Ίππος
ΒΑΘΜΟΙ
Μαυρίδης Χρήστος
4,5
Λιούρη Μιχαέλα
4,0








Δευτέρα, 23 Απριλίου 2018

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΓΡΗΓΟΡΟΥ ΣΚΑΚΙΟΥ


Διεξήχθησαν το Σάββατο 21 Απριλίου 2018, τα πρωταθλήματα γρήγορου σκακιού Rapid (15λεπτα) των τμημάτων της Σκακιστικής Ακαδημίας Πτολεμαΐδας, για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018.
                                                Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
ΤΜΗΜΑ A
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΛΥΓΚΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
6,0
-
ΤΡΥΦΩΝΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
6,0
-
ΔΟΡΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
6,0
4.
ΣΙΟΛΙΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
5,0
-
ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
5,0
6.
ΤΣΟΠΑΝΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
4,0
-
ΤΣΙΑΧΤΣΙΡΑ ΣΤΕΡΓΙΑΝΗ
4,0
-
ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
4,0
9.
ΠΟΚΙΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
2,0
-
ΒΛΑΧΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗΣ
2,0
-
ΓΚΕΤΣΕΒΙΤΣ ΜΙΧΑΗΛ
2,0
-
ΛΙΟΥΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
2,0

ΤΜΗΜΑ Δ
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ
16,0
2.
ΠΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
14,0
-
ΑΣΠΡΑΓΚΑΘΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
14,0
4.
ΖΑΦΕΙΡΙΔΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ
8,0

ΤΜΗΜΑ Ε
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
8,0
-
ΤΑΡΑΣΙΔΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ
8,0
3.
ΛΙΟΥΡΗ ΜΙΧΑΕΛΑ
6,0
-
ΣΙΔΗΡΕΝΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
6,0

ΤΜΗΜΑ ΣΤ - ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΦΑΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
21,0
2.
ΛΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ
16,0
3.
ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
13,0
4.
ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
11,0
5.
ΧΑΣΑΠΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
10,0
6.
ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
8,0
-
ΠΑΠΑ ΜΑΡΙΑ
8,0


ΠΟΚΙΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Στην σκακιστική Ακαδημία Πτολ/δας λειτουργούν τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων. Για πληροφορίες επικοινωνήστε στο τηλέφωνο των συλλόγων 2463021070 καθημερινά 5:00-9:00μ.μ.

Τετάρτη, 18 Απριλίου 2018

Προκριματικός Όμιλος Σκάκι Α΄ Εθνικής Κ.Δ.Μακεδονίας 2018 2η θέση ο «Πτολεμαίος»


Την Κυριακή 15 Απριλίου 2018 ολοκληρώθηκε το διασυλλογικό πρωτάθλημα του Προκριματικού Ομίλου σκάκι Α΄Εθνικής Κ.Δ.Μακεδονίας 2018. Στο πρωτάθλημα που διεξήχθη από τις 12 έως και τις 15 Απριλίου 2018 στο ξενοδοχείο « Pantelidis» στην Πτολεμαΐδα συμμετείχαν 11 ομάδες από την περιοχή της Κ.Δ.Μακεδονίας και αγωνίστηκαν με ελβετικό σύστημα 6 γύρων με στόχο την άνοδο στην Α Εθνική κατηγορία.
Από την πόλη μας συμμετείχαν και οι τρεις ομάδες των σκακιστικών συλλόγων. Συναρπαστική παρουσία της ομάδας του Πτολεμαίου που κατέκτησε την 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μαχητικές οι ομάδες του Σκακιστάκου και του Δούρειου Ίππου που κατέκτησαν αντίστοιχα την 5η και  την 9η θέση.



2η θέση ο «Πτολεμαίος»

Στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος την Πέμπτη 12 Απριλίου 2018 η ομάδα του Πτολεμαίου σε ένα  ντέρμπυ κορυφής με την περσινή πρωταθλήτρια ομάδα της Λ.Π.Φλώρινας , μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, έχασε με σκορ 4-6. Άνετη νίκη  του Σκακιστάκου με την ομάδα του ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8χ8 με σκορ 7-3. Ήττα για τον Δούρειο Ίππο από την ΑΕ. Κοζάνης με σκορ 1-9.
Στο 2ο γύρο την Παρασκευή 13 Απριλίου 2018 στις 10:00 πμ η ομάδα του Πτολεμαίου κέρδισε με άνεση την ομάδα του ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8χ8  με σκορ 8,5-1,5, η ομάδα του Σκακιστάκου έχασε από την ομάδα την ομάδα του Σ.Ο.Κατερίνης  με 3-7, ενώ ισόπαλο ήταν το αποτέλεσμα της ομάδας του Δούρειου Ίππου με την Σ.Λ.Φλώρινας με σκορ 5-5.
Το απόγευμα της Παρασκευής διεξήχθη ο 3ος γύρος με δεύτερη συνεχή νίκη της  ομάδας του Πτολεμαίου που επικρατεί έναντι της ομάδας του ΟΣ.Γιαννιτσών με σκορ 7,5-2,5. Ήττα για τον Σκακιστάκο από την ΛΠ.Φλώρινας με 1,5-8,5 και του Δούρειου Ίππου από τον ΣΟ.Βέροιας με 2-8.
Στην 4η αναμέτρηση, το Σάββατο 14 Απριλίου, ο Πτολεμαίος συνεχίζει το σερί νικών  με την ομάδα του ΑΕ.Κοζάνης με σκορ 6-4. Νίκη και για την ομάδα του Σκακιστάκου έναντι της ομάδας της Σ.Λ.Φλώρινας με σκορ 7,5-2,5 ενώ ο Δούρειος Ίππος  είχε bye.
Ισοπαλία του Πτολεμαίου στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, το απόγευμα του Σαββάτου, με την ομάδα του ΣΟ.Κατερίνης με σκορ 5-5. Οριακή ήττα για τον Σκακιστάκο από τον ΣΟ.Βέροιας με 4,5-5,5. Νίκη για τον Δούρειο Ίππο με την ομάδα του ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης με σκορ 6-4.
Στο φινάλε των αγώνων (6η αγωνιστική), την Κυριακή 15 Απριλίου, ο Πτολεμαίος κάνει το απόλυτο 10-0 έναντι του Δούρειου Ίππου  κατακτώντας την 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, νίκη και για τον Σκακιστάκο με την ομάδα του ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης με σκορ 7,5-2,5.

                                    Οι αθλητές που συμμετείχαν αναλυτικά είναι:
Σ.Ο.Π.Πτολεμαίος                  Σ.Α.Π.Σκακιστάκος                             Σ.Ο.Π.Δούρειος Ίππος
Ανδρικές Σκακιέρες
Θεοδουλίδης Θεόδωρος

Ανδρικές Σκακιέρες
Ποκιάκης Γεώργιος

Ανδρικές Σκακιέρες
Πανίδης Κωνσταντίνος

Κοσμίδης Ιωάννης


Εμμανουηλίδης Ειρηναίος


Παυλίδης Γεώργιος

Μπαμπαλίκης Αλέξανδρος


Φολτόπουλος Ιωάννης


Ζαχαρίδης Κωνσταντίνος

Σαμαράς Γεώργιος


Παπάς Γεώργιος


Αλεξίου Κωνσταντίνος

Χαριζόπουλος Ιωάννης


Τσότσος Αλέξανδρος


Χαλαϊδόπουλος Μιλτιάδης
Γυναικείες Σκακιέρες
Τσεμπερλίδου Ειρήνη


Τσιρανίδης Γεώργιος


Σιαπανίδης Ιωάννης

Χαριζοπούλου Παναγιώτα

Γυναικείες Σκακιέρες
Αλεξίου Δήμητρα


Σιαπανίδης Νικόλαος

Λιούρη Αναστασία


Λιούρη Αναστασία


Φανάκης Ιωάννης
Νεάνιδες
Λιούρη Στυλιανή




Γυναικείες Σκακιέρες
Παπαδοπούλου Σοφία
Έφηβοι
Βουτσκίδης Ιωάννης

Νεάνιδες
Τσεμπερλίδου Γεωργία


Τσιρανίδου Βασιλική

Μυλωνάς Χρήστος


Λιούρη Μαρία


Κοντέου Μαρία Νεφέλη

Χαριζοπούλου Παναγιώτα


Λιούρη Αναστασία

Νεάνιδες
Λιούρη Μιχαέλα



Έφηβοι
Λιούρη Μαρία


Τσιρανίδου Βασιλική




Παπαδημητρίου Αλέξανδρος

Έφηβοι
Κοντέου Μαρία Νεφέλη




Κοντέος Στέργιος


Χαλαϊδόπουλος Μιλτιάδης




Τσιρανίδης Γεώργιος


Χασάπης Δημήτριος







Φανάκης Ιωάννης