Πέμπτη, 31 Ιανουαρίου 2013

2ο το Μουσικό Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας στο 6ο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Κ.Δ.Μακεδονίας 2013




Με επιτυχία και την πρόκριση τριών σχολείων από την Πτολεμαΐδα διεξήχθη την Κυριακή 27 Ιανουαρίου   στην πόλη της Φλώρινας,   το 6ο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα  Σκακιού Κ.Δ. Μακεδονίας 2013. Στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο Ξενοδοχείο «Veltsi»   συμμετείχαν 25 δημοτικά σχολεία και 12 Γυμνάσια-Λύκεια από την περιοχή της Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας. Την δεύτερη θέση στα Γυμνάσια κατέκτησε η ομάδα του Μουσικού Γυμνασίου Πτολεμαΐδας,  την 4η θέση η ομάδα του 2ου Δημοτικού Πτολεμαΐδας και την τρίτη θέση στα Λύκεια  η ομάδα του Μουσικού Λυκείου Πτολεμαΐδας, και οι τρείς ομάδες της πόλης μας προκρίνονται στο Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί τον Απρίλιο.


 

Οι Σύλλογοι της Πτολεμαΐδας φρόντισαν οι σκακιστές της Πτολεμαΐδας και οι γονείς τους  να μεταφερθούν στην Φλώρινα με μισθωμένο πούλμαν. Την αποστολή συνόδευσε ο  προπονητής κ. Καπετάνος Ανδρέας. Παρατηρητής αγώνων, επικεφαλής διαιτητής, διαιτητής στο τουρνουά Γυμνασίων Λυκείων  ήταν ο κ. Σούδης Στέφανος, διαιτητής επίσης ήταν η κα. Αλεξίου Δήμητρα και βοηθός διαιτητή η Τσεμπερλίδου Ειρήνη ενώ υπεύθυνος κληρώσεων ήταν ο κ.Ζαχαρίδης Κωνσταντίνος .
Αναλυτικά οι συμμετοχές :
2ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
ΛΙΟΥΡΗ
ΣΤΥΛΙΑΝΗ
ΚΑΛΑΪΤΖΟΠΟΥΛΟΣ
ΧΡΗΣΤΟΣ
ΚΑΛΑΪΤΖΟΠΟΥΛΟΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
ΛΙΟΥΡΗ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
ΤΣΙΡΑΝΙΔΟΥ
ΒΑΣΙΛΙΚΗ
ΤΣΙΡΑΝΙΔΗΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ


6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
ΤΣΟΤΣΟΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΣΚΟΥΤΕΛΑΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
ΝΤΑΛΑΚΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
ΦΑΝΑΚΗΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
ΧΡΥΣΑΝΘΙΔΟΥ
ΠΑΡΘΕΝΑ


8ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ-1
ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ
ΜΑΚΑΡΙΟΣ
ΒΑΪΡΙΝΟΥ
ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ
ΒΑΪΡΙΝΟΣ
ΘΑΝΟΣ
ΕΛ-ΛΩΝ
ΝΑΝΤΑ ΝΕΦΕΛΗ


8ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ-2
ΛΙΛΗΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
ΓΚΟΓΚΟΥ
ΒΑΣΙΛΙΚΗ


11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
ΚΑΡΥΔΗΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΔΑΤΣΙΑΔΗΣ
ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΛΙΟΥΡΗ
ΜΑΡΙΑ
ΛΙΟΥΡΗ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ


ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
ΧΑΡΙΖΟΠΟΥΛΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΣΑΜΑΡΑ
ΦΑΝΗ
ΓΚΛΙΑΓΙΑ
ΣΤΕΡΓΙΑΝΗ


ΜΟΥΣΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
ΓΚΛΙΑΓΙΑΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΠΑΛΙΟΥΡΑΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ
ΕΥΓΕΝΙΑ

Η δευτεραθλήτρια ομάδα του Μουσικού Γυμνασίου Πτολεμαΐδας





ΚΟΠΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΗΣ ΠΙΤΑΣ


Μέσα σε ένα ιδιαίτερα χαρούμενο και εορταστικό κλίμα έγινε η κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας των τριών σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας (Πτολεμαίος, Σκακιστάκος, Δούρειος Ίππος), το απόγευμα του Σαββάτου 19 Ιανουαρίου, στην καφετέρια Splendor στο κέντρο της πόλης. Αθλητές, γονείς, φίλοι και αρκετοί προσκεκλημένοι δημιούργησαν το αδιαχώρητο  μέσα σε μια εξαιρετικά ευχάριστη και ζεστή ατμόσφαιρα. Παράλληλα απονεμήθηκαν κύπελλα και  μετάλλια  στους σκακιστές/στριες που διακρίθηκαν σε αγώνες και στα τμήματα των μαθημάτων κατά την αγωνιστική περίοδο του 2012.

 Στην εκδήλωση μεταξύ άλλων παρευρέθησαν :
Ο Αρχιερατικός επίτροπος Εορδαίας π. Νικηφόρος Μανάδης
O πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Δ.Μακεδονίας κ.Παπαδόπουλος Γεώργιος
Ο Αντιδήμαρχος  κ. Παναγιωτίδης Χαράλαμπος
Η Δημοτική Σύμβουλος κ. Κρυσταλλίδου Θεοπίστη (εκπρόσωπος της Δημάρχου)
Ο Δημοτικός Σύμβουλος κ.Ασπράγκαθος Ιωάννης
Η Δημοτική Σύμβουλος κα.Απαζίδου Σοφία
Ο Έφορος Ανάπτυξης της Ε.Σ.Ο. κ.Χατζόπουλος Κωνσταντίνος
Ο Πρόεδρος της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων ΚεντροΔυτικής Μακεδονίας κ. Θεοφυλακτίδης Ευστάθιος.
Ο Δ/ντής και εκδότης της εφημερίδας Πτολεμαίος και Παλμός, κ.Πουγαρίδης Κοσμάς.


Πριν την κοπή της πίτας οι πρόεδροι των συλλόγων αναφέρθηκαν στις επιτυχίες που είχαν οι ομάδες καθώς και οι σκακιστές των συλλόγων τόσο σε τοπικό όσο και σε Πανελλήνιο επίπεδο.  Κάνοντας ανασκόπηση των κυριότερων γεγονότων της χρονιάς που πέρασε, αναφέρθηκαν στην Παγκόσμια αναγνώριση της Σκακιστικής Ακαδημίας «Σκακιστάκος» μεταξύ  των δέκα παγκοσμίως αναγνωρισμένων ακαδημιών από όλο τον κόσμο (Σιγκαπούρη, Βερολίνο ,Ν.Τζέρσεϊ,  Μόσχα, Περούντζια, Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πτολεμαΐδα, Al-Ain). Η αναγνώριση της σκακιστικής ακαδημίας της πόλης μας, μεταξύ των ακαδημιών μεγάλων πόλεων, μας ικανοποιεί ιδιαίτερα και δηλώνει την ποιότητα του έργου που γίνεται όλα αυτά τα χρόνια στο κομμάτι της ανάπτυξης του σκακιού, την εξαιρετική δουλειά στα τμήματα υποδομής της Ακαδημίας, το καταρτισμένο προπονητικό προσωπικό αλλά στην ακατάπαυστη προσφορά και πολύχρονη δουλειά του Διευθυντή της Ακαδημίας κ.Αλεξίου Κων/νου.
Τέλος  ευχαρίστησαν τους γονείς που στηρίζουν τα παιδιά και κάλεσε όλους τους υπεύθυνους να στηρίξουν τους συλλόγους  για να πετύχουν ακόμη μεγαλύτερες διακρίσεις και να συνεχίσουν το δημιουργικό έργο έχοντας πάντα ως επίκεντρο τα παιδιά.
  Ακολούθησαν οι βραβεύσεις των  αθλητών των συλλόγων Οι σκακιστές/στριες που τιμήθηκαν  με κύπελλα για τα αποτελέσματα τους ήταν:


ΤΜΗΜΑ Α1  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2012
1η
ΒΑΪΡΙΝΟΥ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ
2ος
ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
3ος
ΓΚΕΚΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ



ΤΜΗΜΑ Α2  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2012
1ος
ΜΗΤΣΙΚΟΥΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
2ος
ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
3ος
ΔΑΤΣΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ



ΤΜΗΜΑ Α3  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2012
1ος
ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
2ος
ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
3ος
ΤΣΙΜΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ



ΤΜΗΜΑ Β ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2012
1η
ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
2ος
ΤΣΙΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
3η
ΛΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ



ΤΜΗΜΑ Γ1 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2012
1ος
ΚΑΤΣΙΔΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
2ος
ΤΣΙΟΓΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
3ος
ΦΑΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ



ΤΜΗΜΑ Γ2 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2012
1ος
ΚΟΤΖΑΪΤΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
2η
ΤΑΡΑΣΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΕΙΡΗΝΗ
3ος
ΚΑΛΑΪΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ



ΤΜΗΜΑ Δ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2012
1ος
ΤΣΟΤΣΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
2ος
ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
3ος
ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ



ΤΜΗΜΑ Ζ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2012
1ος
ΠΑΜΠΟΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
2ος
ΣΙΣΜΑΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
3ος
ΓΚΟΓΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ



ΤΜΗΜΑ ΣΤ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2012
1ος
ΚΟΣΜΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
2ος
ΤΣΙΤΣΙΝΤΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
3ος
ΤΣΕΜΠΕΡΛΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ



ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2012
1ος
ΣΑΜΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
2ος
ΧΑΡΙΖΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
3ος
ΜΠΑΜΠΑΛΙΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ



ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ A1 ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΧΡΥΣΑΝΘΙΔΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Α2 ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΕΛ-ΛΩΝ ΝΑΝΤΑ ΝΕΦΕΛΗ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Α3 ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΣΑΒΒΟΥΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Β ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΚΑΡΥΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΑΚΙΣΤΡΙΑ Γ1 ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΒΥΡΛΗΣ ΡΑΦΑΗΛ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Γ2 ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΚΑΛΑΪΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Δ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΣΚΟΥΤΕΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Ζ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΠΑΠΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ ΣΤ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΠΑΛΙΟΥΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΓΚΛΙΑΓΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ



ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2012
1ος
ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
2ος
ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ



ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2012
1ος  
ΦΑΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
2ος
ΤΣΙΟΓΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
3ος  
ΜΠΟΥΔΑΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

Ακολούθησε η κοπή πίτας που αντί για φλουρί χάρισε ένα tablet pc. Το δώρο το κέρδισε η Χατζοπούλου Σοφία από τον «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟ».