Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2018

Πλήθος μεταλλίων κατέκτησαν οι αθλητές των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 10ο Τουρνουά Σκακιού «Νίκος Σαμαράς» στην Ποντοκώμη. 1η θέση ο «Πτολεμαίος» 3η ο «Δούρειος Ίππος»

Σάρωσαν τα μετάλλια οι αθλητές-τριες των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο πρώτο τουρνουά της σειράς Grand-Prix 2018-2019, με την επωνυμία 10ο τουρνουά Σκακιού «Νίκος Σαμαράς», που διεξήχθη στην Ποντοκώμη την Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018, με αξιολόγηση FIDE.
Χρυσή παρουσία των σκακιστών-στριων των συλλόγων της πόλης μας που κατέκτησαν 13 μετάλλια (6 χρυσά 4ασημένια και 3χάλκινα).
Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α΄ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα ήταν ελβετικό 7 γύρων. Στους αγώνες συμμετείχαν συνολικά 61 σκακιστές και σκακίστριες από 10 συλλόγους της Κ.Δ. Μακεδονίας. Από τους συλλόγους της Πτολεμαΐδας αγωνίστηκαν 23 αθλητές και αθλήτριες.
Η ομάδα του Πτολεμαίου κατετάγη στην πρώτη θέση με 19,5 βαθμούς ανάμεσα σε 10 συλλόγους, του   Δούρειου Ίππου στην τρίτη θέση και του Σκακιστάκου στην τέταρτη θέση.
 1η θέση ο «Πτολεμαίος»

3η θέση ο «Δούρειος Ίππος»
Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές-στριες  που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :