Τρίτη 18 Οκτωβρίου 2016

Ξεχώρισαν οι αθλητές των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 2ο Τουρνουά Σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2016 στην Πτολεμαΐδα. 2η θέση ο «Πτολεμαίος» 3η ο «Δούρειος Ίππος»

Πολλές διακρίσεις για τους αθλητές-τριες των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 2ο τουρνουά γρήγορου σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2016 που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. Το τουρνουά που διεξήχθη την Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016, στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου «Παντελίδης» στην Πτολεμαΐδα, ήταν το 2ο σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2016-17 της Κ.Δ.Μακεδονίας.

ο χώρος των αγώνων
Εξαιρετική εμφάνιση των αθλητών-τριων των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 2ο τουρνουά γρήγορου σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2016 με αξιολόγηση FIDE. Μόνιμα οι αθλητές της σκακιστικής Ακαδημίας Πτολεμαΐδας κατακτούν τη μεγαλύτερη μερίδα των επιτυχιών. Αναλυτικά 13 μετάλλια ( 3χρυσά 7ασημένια 3χάλκινα) κατέκτησαν οι σκακιστές-σκακίστριες των συλλόγων της πόλης μας. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι σκακίστριες Λιούρη Μαρία και Λιούρη Στυλιανή κατέκτησαν την 1η και 2η θέση αντίστοιχα στην γενική κατάταξη του Β΄τουρνουά με τη συμμετοχή 58 αθλητών-τριών.
Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α’ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Στους αγώνες συμμετείχαν συνολικά 101 αθλητές από την Κ.Δ. Μακεδονία και άλλες περιοχές της Ελλάδος.
Η ομάδα του Πτολεμαίου κατετάγη στην δεύτερη θέση, του Δούρειου Ίππου στην τρίτη και του Σκακιστάκου στην τέταρτη θέση ανάμεσα σε 18 συλλόγους.