Θριάμβευσαν για άλλη μια χρονιά οι αθλητές-τριες των
τριών σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας, που κυριάρχησαν στις περισσότερες
κατηγορίες, κατακτώντας μεγάλο αριθμό κυπέλλων και μεταλλίων στο 17ο Ατομικό
Πρωτάθλημα Σκάκι Κ.Δ. Μακεδονίας 2016 (το ανώτερο πρωτάθλημα που γίνεται στην Κ.Δ. Μακεδονία εδώ
και 17 χρόνια), που διεξήχθη από της
25-27/03/2016 στο ξενοδοχείο «Παντελίδης» στην Πτολεμαΐδα.
Συμμετείχαν 57 σκακιστές και σκακίστριες από 7 περιοχές
της Κ.Δ.Μακεδονίας (Πτολεμαΐδα, Κοζάνη, Σέρβια, Κατερίνη, Φλώρινα, Γιαννιτσά
και Βέροια). Από τους συλλόγους της Πτολεμαΐδας συμμετείχαν 27 σκακιστές-τριες, πραγματοποιώντας
εντυπωσιακές εμφανίσεις. Το πρωτάθλημα διεξήχθη με διεθνή αξιολόγηση ΕΛΟ και οι
αγώνες όλων των πρωταθλημάτων καλύπτονταν διαρκώς διαδικτυακά στην
ιστοσελίδα http://chess-results.com
Πρωταθλητές Κ.Δ. Μακεδονιας 2016 (ανά κατηγορία)
αναδείχθηκαν:
Ανδρών:
Λαγοπάτης Νικόλαος(Σ.Ο.Π.
Πτολεμαίος),
Α18:
Γκόγκος Γεώργιος
(Σ.Α.Π. Σκακιστάκος),
Γυναικών:
Αλεξίου Δήμητρα (Σ.Α.Π.Σκακιστάκος),
Κ20:
Σαμαρά Φανή
(Σ.Ο.Π.Πτολεμαίος),
Κ18:
Γκόγκου Βασιλική
(Σ.Α.Π.Σκακιστάκος)και
Κ16: Λιούρη Αναστασία (Σ.Ο.Π. Πτολεμαίος).
Θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρουμε ότι οι
σκακιστές/στριες κατέκτησαν τα μετάλλια και τις διακρίσεις των κατηγοριών τους, αποτέλεσμα της ανάπτυξης
και της καλής δουλειάς που γίνεται στην Ακαδημία της πόλη μας αλλά και την
υπεύθυνη και ουσιαστική δουλειά που γίνεται εκ μέρους των προπονητών,
αδιαμφισβήτητους συντελεστές αυτής της μεγάλης επιτυχίας.
Οι αγώνες πέρα από την ανάδειξη των πρωταθλητών
Κεντροδυτικής Μακεδονίας δίνουν και το εισιτήριο για τους τελικούς Ελλάδος που
θα διεξαχθούν στο Ρίο Αχαΐας.
Οι διακριθέντες
αθλητές-τριες από την Πτολεμαΐδα κατά κατηγορία είναι:
ΑΝΔΡΩΝ
|
||
ΘΕΣΗ
|
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
|
ΣΥΛΛΟΓΟΣ
|
1ος
|
ΛΑΓΟΠΑΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ |
Σ.Ο. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ» |
|
|
|
Α18
|
||
1ος
|
ΓΚΟΓΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ |
Σ.Α.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ» |
|
|
|
Α16
|
||
2ος
|
ΚΕΡΜΕΝΙΩΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ |
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ» |
|
|
|
Α14
|
||
3ος
|
ΦΑΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ |
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ» |
|
|
|
Α12
|
||
2ος
|
ΒΟΥΤΣΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ |
Σ.Ο. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ» |
|
|
|
Α10
|
||
2ος
|
ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΙΩΑΚΕΙΜ |
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ» |
|
|
|
Α08
|
||
2ος
|
ΚΟΝΤΕΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ |
Σ.Ο.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ» |
|
|
|
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
|
||
1η
|
ΑΛΕΞΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ |
Σ.Α. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ» |
2η
|
ΣΑΜΑΡΑ ΦΑΝΗ |
Σ.Ο. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ» |
3η
|
ΓΚΟΓΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ |
Σ.Α. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ» |
Κ16
|
||
1η
|
ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ |
Σ.Ο. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ» |
|
|
|
Κ12
|
||
1η
|
ΛΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ |
Σ.Ο. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ» |
2η
|
ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ |
Σ.Ο. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ» |
|
|
|
Κ10
|
||
1η
|
ΛΙΟΥΡΗ Μ. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ |
Σ.Α. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΣ» |
3η
|
ΛΙΟΥΡΗ ΜΙΧΑΕΛΑ |
Σ.Ο. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ «ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ» |