Παρασκευή, 1 Ιουλίου 2016

ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΠΑΡΩΝ ΤΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ-ΣΤΡΙΩΝ ΣΤΟ 3o ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΓΡΗΓΟΡΟΥ ΣΚΑΚΙΟΥ «ΕΟΡΔΑΙΑ» 2016 ΣΤΑ ΚΟΜΝΗΝΑ




Με εξαιρετική επιτυχία και τη συμμετοχή 75 σκακιστών-στριών από 16 συλλόγους της Κ.Δ. Μακεδονίας πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 26 Ιουνίου 2016 το 3ο τουρνουά γρήγορου σκακιού «ΕΟΡΔΑΙΑ» 2016 για δεύτερη συνεχή χρονιά στα Κομνηνά.
Το τουρνουά που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. και την Τ.Κ.Κομνηνών διεξήχθη στην αίθουσα του Πολιτιστικού κέντρου στα Κομνηνά και ήταν το 5ο σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2015-16 της Κ.Δ.Μακεδονίας.


Χρυσή παρουσία των αθλητών-τριων των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 3ο τουρνουά γρήγορου σκακιού «ΕΟΡΔΑΙΑ» 2016 με αξιολόγηση FIDE. Μόνιμα οι αθλητές της σκακιστικής Ακαδημίας Πτολεμαΐδας κατακτούν τη μεγαλύτερη μερίδα των επιτυχιών. Αναλυτικά 13 μετάλλια ( 5χρυσά 6ασημένια 2χάλκινα) κατέκτησαν οι σκακιστές-σκακίστριες των συλλόγων της πόλης μας κάνοντας σαρωτική εμφάνιση.
Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α΄ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων.
Η ομάδα του Πτολεμαίου κατετάγη στην πρώτη θέση, του Δούρειου Ίππου στην τέταρτη θέση και του Σκακιστάκου στην πέμπτη ανάμεσα σε 16 συλλόγους.


Η ομάδα του «Πτολεμαίου»

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
ΑΝΔΡΩΝ
Μπαμπαλίκης Αλέξανδρος
Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»
1ος
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Αλεξίου Δήμητρα
Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»
1η
ΕΤΩΝ 18
Χαριζόπουλος Ιωάννης
Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»
2ος
ΕΤΩΝ 16
Στεφανίδης Δημήτριος
Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»
2ος
ΕΤΩΝ 14
Παπαπαυλίδης Πέτρος
Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»
3ος
ΕΤΩΝ 12
Βουτσκίδης Ιωάννης
Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»
2ος
Λιούρη Μαρία
Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»
1η 
Παπαδοπούλου Σοφία
Κομνηνά
2η
ΕΤΩΝ 10
Πολυχρονιάδης Βασίλειος
Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»
1ος
Μυλωνάς Χρήστος
Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»
2ος
Λιούρη Μιχαέλα
Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»
2η
Ταρασίδου Ευγενία
Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»
3η
ΕΤΩΝ 8
Κατωτοικίδου Μαρία
Κομνηνά
1η  

Σ.Α.Π. Σκακιστάκος
ΒΑΘΜΟΙ
Τριανταφύλλου Ιωάννης
5,0
Εμμανουηλίδης Ειρηναίος
4,5
Σαμαράς Γεώργιος
3,5
Ασπράγκαθος Απόστολος
3,0
Τζανής Αλέξανδρος
2,0

Σ.Ο.Π. Δούρειος Ίππος
ΒΑΘΜΟΙ
Σιαπανίδης Νικόλαος
5,0
Χατζησάββας Αλέξανδρος
4,0
Σιαπανίδης Ιωάννης
4,0
Μαυρίδης Χρήστος
3,5
Χασάπης Δημήτριος`
3,0
Παυλίδης Γεώργιος
3,0
Χαλαϊδόπουλος Μιλτιάδης
2,5
Φανάκης Ιωάννης
2,0

            Παρόντες στην τελετή λήξης-απονομές ήταν :
ο Αντιδήμαρχος κ.Κοκκινίδης Γεώργιος ,
ο πρόεδρος της Τ.Κ.Κομνηνών κ.Τσιλφίδης Παντελής,
η πρόεδρος του Πολιτιστικού συλλόγου Κομνηνών κα. Τσιλφίδου Μαρία και ο
ο δ/ντής της σκακιστικής Ακαδημίας Πτολ/δας και τεχνικός σύμβουλος κ. Αλεξίου Κων/νος.
Επίσης στο χώρο των αγώνων παραβρέθηκε και ο Αντιδήμαρχος κ.Τσοκτουρίδης Ιωάννης
Οι σκακιστικοί σύλλογοι Πτολ/δας θέλουν να εκφράσουν τις ευχαριστίες τους στην Τ.Κ .Κομνηνών και στον Πολιτιστικό Ποντιακό σύλλογο Κομνηνών και όλους τους εθελοντές που στήριξαν με τη δράση τους την διεξαγωγή των αγώνων .
Τέλος, αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους όσους εργάστηκαν για να διεξαχθεί με επιτυχία η διοργάνωση. Στον διευθυντή των αγώνων κ.Παμπόρη Βασίλειο, στον επικεφαλή διαιτητή κ.Αλεξίου Κων/νο, στους διαιτητές κ. Γκόγκο Γεώργιο και Τσότσο Αλέξανδρο, στον υπεύθυνο κληρώσεων κ.Σημαιοφορίδη Σταύρο και στην γραμματεία κα. Εμμανουηλίδου Νόπη (μέλος του Δ.Σ.του Σ.Ο.Π.Δούρειος Ίππος), κ.Παπαπαυλίδη Κων/νο (μέλος του Δ.Σ.του Σ.Ο.Π.Δούρειος Ίππος), και κα.Ηλιάδου Μαρία. 
ΜΠΑΜΠΑΛΙΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΑΛΕΞΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ
ΧΑΡΙΖΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ -ΒΟΥΤΣΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΠΑΠΑΠΑΥΛΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΛΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ

ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ-ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΤΑΡΑΣΙΔΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ- ΛΙΟΥΡΗ ΜΙΧΑΕΛΑ

ΚΑΤΩΤΟΙΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ