Τετάρτη, 22 Οκτωβρίου 2014

1o ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΓΡΗΓΟΡΟΥ ΣΚΑΚΙΟΥ «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2014



 Ξεχώρισαν  οι αθλητές-τριες των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 1ο τουρνουά γρήγορου σκακιού «Ελευθέρια» 2014 που διοργάνωσε για πρώτη φορά η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. Το τουρνουά που διεξήχθη την Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014, στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου «Ιωάννου Resort» στην Πτολεμαΐδα, ήταν  το 2ο σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2014-15της Κ.Δ.Μακεδονίας.
ο χώρος αγώνων

  20μετάλλια ( 6χρυσά 8ασημένια  6χάλκινα) κατέκτησαν οι σκακιστές-σκακίστριες των συλλόγων της πόλης μας κάνοντας σαρωτική εμφάνιση, παρά τη διάθεση της αγωνιστικής φιλοξενίας.
Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α’ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Στους αγώνες συμμετείχαν συνολικά 124 αθλητές από την Κ.Δ. Μακεδονία και άλλες περιοχές της Ελλάδος.
Η ομάδα του Πτολεμαίου κατετάγη στην δεύτερη θέση, του Σκακιστάκου στην τρίτη και του Δούρειου Ίππου  στην  πέμπτη θέση ανάμεσα σε 18 συλλόγους.

2η θέση ο «Πτολεμαίος»

3η θέση ο «Σκακιστάκος»


Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
ΑΝΔΡΩΝ
Θεοδουλίδης Θεόδωρος
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
2ος
ΕΤΩΝ 18
Παυλίδης Νικόλαος
Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
1ος
ΕΤΩΝ 16
Τσεμπερλίδου Γεωργία
Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
1η
Χατζηαθανασίου Ελευθερία
Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
3η
ΕΤΩΝ 14
Τσακμάκης Γεώργιος
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
3ος
Λιούρη Αναστασία
Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
1η
Γκόγκου Βασιλική
Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
2η
Σαμαρά Φανή
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
3η
ΕΤΩΝ 12
Πέπα Μάριο
Γ.Σ.Ποντοκώμης  (Σ.Α.Π.Σκακιστάκος)
2ος
Τσιρανίδου Βασιλική
Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
2η
ΕΤΩΝ 10
Βουτσκίδης Ιωάννης
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
2ος
Λιούρη Στυλιανή
Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
1η
Βαϊρινού Ελισάβετ
Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
2η
Λιούρη Μαρία
Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
3η
ΕΤΩΝ 8
Πολυχρονιάδης Βασίλειος
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
3ος
Λιούρη Μιχαέλα
Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
3η


Το χώρο των αγώνων επισκέφτηκε η περιφερειακή σύμβουλος κα. Καρυπίδου Μαρία


Σ.Ο.Π.Πτολεμαίος
ΒΑΘΜΟΙ
Κοσμίδης Ιωάννης
5,0
Κατσίδης Σπυρίδων
5,0
Γκέκας Σωκράτης
4,5
Χαριζοπούλου Παναγιώτα
4,0
Μυλωνάς Χρήστος
4,0
Χατζημανώλης Εμμανουήλ
3,5
Στεφανίδης Δημήτριος
3,0
Γεωργιάδης Παναγιώτης
3,0
Βαϊρινός Αθανάσιος
3,0

Σ.Α.Π. Σκακιστάκος
ΒΑΘΜΟΙ
Παπαδημητρίου Αλέξανδρος
5,5
Εμμανουηλίδης Ειρηναίος
5,0
Φανάκης Ιωάννης
5,0
Μπαμπαλίκης Αλέξανδρος
4,0
Δατσιάδης Νικόλαος
4,0
Αναγνώστου Παναγιώτης
4,0
Γκόγκος Γεώργιος
3,0
Τσότσος Αλέξανδρος
3,0
Ελ λων Νεφέλη Νάντα
3,0
Χασάπης Δημήτριος
3,0
Καρύδης Νικόλαος
3,0
Τσιρανίδης Γεώργιος
3,0
Βακάλη Δέσποινα
3,0
Λίτσας Μιχαήλ
2,5
Ελ λων Αλέξανδρος  Αφίφ
2,5
Λιούρη Μ Αναστασία
2,0
Τριανταφύλλου Ιωάννης
2,0
Ταρασίδου Ευγενία
2,0
Μαυρίδης Χρήστος
2,0
Σαλασίδης Χρήστος
2,0
Λίτσα Μαρία
2,0
Λίτσα Σόνια
0,5

Σ.Ο.Π. Δούρειος Ίππος
ΒΑΘΜΟΙ
Χατζησάββας Βασίλειος
4,0
Παμπόρης Βασίλειος
4,0
Παυλίδης Γεώργιος
3,5
Τζήκας Χαρίλαος
3,5
Χαλαϊδόπουλος Μιλτιάδης
3,0
Κοντέος Στέργιος
3,0
Παμπόρης Τηλέμαχος
2,0
Κοντέος Θεόδωρος
2,0



Θεοδουλίδης Θεόδωρος

                                                       

Παυλίδης Νικόλαος

 
Χατζηαθανασίου Ελευθερία - Τσεμπερλίδου Ειρήνη

Τσακμάκης Γεώργιος


Σαμαρά Φανή - Λιούρη Αναστασία - Γκόγκου Βασιλική
                 
                
Πέπα Μάριο

Τσιρανίδου Βασιλική
              
Λιούρη Μαρία - Βαϊρινού Ελισάβετ - Λιουρη Στυλιανή
                     
Βουτσκίδης Ιωάννης

Πολυχρονιάδης Βασίλειος
Λιούρη Μιχαέλα


            Παρόντες στην τελετή λήξης-απονομές ήταν :
Ο κ. Καρακασίδης Δημήτριος εντεταλμένος σύμβουλος αθλητισμού Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας (εκπρόσωπος της Περιφέρειας)
Ο Αντιδήμαρχος κ. Κοκκινίδης Γεώργιος (εκπρόσωπος του Δήμου Εορδαίας)
Ο κ. Ασπράγκαθος Ιωάννης (δημοτικός σύμβουλος πολιτισμού-αθλητισμού αντιπολίτευσης),
Ο κ. Χατζόπουλος Κωνσταντίνος Έφορος Ανάπτυξης  και μέλος του Δ.Σ. της Ε.Σ.Ο.,
Ο πρόεδρος της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ κ. Θεοφυλακτίδης Ευστάθιος,
Ο πρόεδρος του Σ.Ο.Π.Πτολεμαίος κ. Χαριζόπουλος Χαράλαμπος,
Ο Πρόεδρος του Σ.Ο.Π. Δούρειος Ίππος κ. Σαμαράς Αντώνιος,
Ο Αντιπρόεδρος του Σ.Ο.Π.Πτολεμαίος κ. Λεζγίδης Ιωάννης.
Τέλος αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους όσους εργάστηκαν για να διεξαχθεί  η διοργάνωση. Στον υπεύθυνο των αγώνων  και διαιτητή κ. Σούδη Στέφανο, τον διευθυντή των αγώνων κ. Αλεξίου Κωνσταντίνο, στην επικεφαλή διαιτητή κα. Αλεξίου Ανδρομάχη, στον διαιτητή κ. Ποκιάκη Γεώργιο, στους υπεύθυνους  κληρώσεων κ. Ζαχαρίδη Κωνσταντίνο, κ.Κρζιζ Μάρτιν και στην γραμματεία κα. Καραγιαννάκου Ελένη, κα. Φωκά Σοφία (μέλη του Δ.Σ. του Σ.Ο.Π.Δούρειος Ίππος) και  κα.Ηλιάδου Μαρία.